31-01-2016 ODNÓW SIEBIE W WEEKEND ~ Detoks - lekko i przyjemnie ~ Zapraszamy 19-21.02.2016 więcej >> |
Pisane początku miejscowości sięgają połowy XII wieku, kiedy to w bulli papieża Eugeniusza III znajdujemy zapis o sobóckim targowisku, ale dzieje osadnictwa na tym terenie są znacznie starsze i sięgają czasów neolitycznych. Sama miejscowość powstała jako osada służebna wobec ośrodka pogańskiego kultu na Ślęży i miała za zadanie oferowanie przebywającym tutaj wyznawcom noclegu i wyżywienia. Z czasem rozwinęła się w dużą osadę targową, a także ośrodek rzemieślniczy. W tym czasie była własnością Augustianów, którzy najpierw na Ślęży, a potem w Górce mieli swoje opactwo. W gestii zakonników pozostawała zresztą z krótkimi przerwami do roku 1810, kiedy to rząd pruski zsekularyzował ich majątek.
W wieku XV, w czasie wojen husyckich, miasto nie posiadające murów miejskich stało się łatwym łupem najeźdźców i zostało w znacznym stopniu zniszczone. Kolejny wiek to okres prosperity, w czasie którego powstało wiele bogatych domów, rozwinął się handel i rzemiosło, a miasto "ufortyfikowano" namiastką murów miejskich. Niestety na tyle skromnych, że podczas wojny 30-letniej Sobótka stała się kilkakrotnie obiektem napaści przejeżdżających w pobliżu
wojsk obu stron. Rezultatem tego było zdziesiątkowanie ludności, spalenie kościołów u ratusza, a także zniszczenie ogromnej ilości budynków mieszkalnych. miasto było w opłakanym stanie.
Przez kolejnych kilkadziesiąt tal podniosło się z ruiny, wspomagane przez cesarzy austriackich, nadających mu liczne prawa. Gdy wydawało się, że wszystko wróciło do normy, 4 lipca 1730 roku wybuchł ogromny pożar, który całe miasto obrócił w pierzynę, a niedługo potem zaczęły się wojny śląskie, które także nie sprzyjały rozwojowi miejscowości i Sobótka pozostała niewielkim miastem. I dopiero wiek XIX przyniósł znaczące zmiany, najpierw w wyniku wzrostu turystycznej popularności Ślęży, a później doprowadzenie do Sobótki linii kolejowej z Wrocławia (1885 r.). Miasto stało się ważnym ośrodkiem turystycznym i punktem startu wycieczek na Ślężę - taką role pełni zresztą do dnia dzisiejszego.